Anasayfa Yat İmalat Gulet İmalat Trandil İmalat Kompozit Yat İmalat Aynakıç Yat İmalat Lamine Yat İmalat Tersanemiz İletişim
 

Gemici Düğümleri

Facebook Goole+ Youtube
Turkish English French Russian Germany Greece
 

 


Balıkçı Bağı : İki halatın çımalarını ve genellikle misinaları bağlamak için kullanılır.

Camadan Bağı : Yelkeni Camadana vurmakta kullanılan çok sağlam ve kolay bağdır. Adını ana yelken küçültme işleminde atılan bağdan alır. Yük altında tamamen güvenlidir. Çözmek için çımaya yakın bedeni gevşetmek yeterlidir.

Kazık Bağı : Bir halat çıkmasını Puntel veya Vardavela gibi iki tarafı kapalı demirlere bağlamak veya tente yakalarındaki inceleri vardavela tellerine veya ıskalaryalarına bağlamakta kullanılan gemici bağıdır.

Çifte Kazık Bağ : Kazık bağı ile aynı amaçla kullanılır. Daha güçlü ve emniyetlidir.

Sancak Bağı : Iskota bağı olarak da anılır. Sıkışmaya uygundur, Kolaylıkla kurtulmaz. Bir halatın çımasını bir kasaya veya başka bir halata bağlamak için kullanılır.

Çifte Sancak Bağı : Sancak bağı ile aynı amaçla kullanılır. Daha güçlü ve emniyetlidir.

Düğüm : Denizcilikte kullanılan bağlara bazen yanlış olarak düğüm denir. Örneğin; balıkçı düğümü gibi. Düğüm bir bağ formudur.

Dülger Bağı : Bir halatın çımasını diğer halatın bedenine veya seren ile direklerin hamaylısına (ortasına) bağlamakta kullanılan gemici bağıdır.

İzbarço : Gemiden sahile verilen halatın çımasına kasa yapmakta kullanılır. Bir tür kasa biçiminde olduğundan halat bağlandığı yer ile sıkışmaz. Kurtarma işlemlerinde kurtarılanın kuvvet verdikçe göğsünü sıkmadığı için mutlaka bilinmesi gerekir. Çözülmesi için bağ merkezini gerilim yönüne dik esnetmek yeterlidir.

Kropi (8 bağı) : Yan mataforadaki vardakova halatlarının, mataforanın altına asılı tornadan geriye sıyrılmaması için tornanın önüne yapılan gemici bağıdır.

Margarita Bağı : Çürük Bağı da denir. Kol atmış veya zedelenmiş bir halatı geçici olarak kuvvetlendirmek içindir.

Demir Bağı : Çıpaya (anele= çıpa halkası) halat bağlamak için kullanılır.

 
 
     
- Ahşap Yat İmalatı
- Ahşap Gulet İmalatı
- Ahşap Aynakıç İmalatı
- Lamine Yat İmalatı
- Kompozit Yat İmalatı
- Ahşap Trandil İmalatı
- Yat, Gulet ve Tekne Bakım Onarım
- Yat, Gulet ve Tekne Dekorasyonu
- Tekne Ekspertiz Hizmetleri
- Liman Hizmetleri
- Tekne 3D Tasarım
- Satılık Tekneler
- Kiralık Yatlar
- Referanslarımız
 
 
     
  info@guletti.com